Co to jest piperyna i jakie ma właściwości?

Czarny pieprz nieodzowny element wszelkich potraw zawiera śladowe ilości białka, tłuszczu, błonnika i składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, żelazo. Smak i lecznicze właściwości pieprzu zawdzięczamy jego głównemu związkowi – piperynie. To dostępny już na rynku i w sklepach ze zdrową żywnością wydzielony od reszty składników pieprzu czarnego organiczny związek aktywny. Piperyna to składnik pieprzu, który nadaje mu ostry, piekący smak. Ma także inne właściwości, dzięki którym może znaleźć zastosowanie w medycynie. Z badań wynika, że piperyna ma właściwości odchudzające, przeciwnowotworowe i antybakteryjne. Ponadto może uchronić przez alzheimerem i pomóc w namnażaniu komórek barwnikowych skóry u osób cierpiących na bielactwo. Można ją również znaleźć w suplementach diety.

Co to jest piperyna

Jak działa piperyna?

Piperyna działa poprzez szereg operacji z mechanizmami w naszym organizmie, między innymi hamuje enzymy odpowiedzialne za metabolizowanie niektórych leków. Stymuluje aktywność transporterów aminokwasów w jelitach. Zmniejsza produkcje kwasu glukuronowego w jelitach, co pozwala na bardziej aktywne wchłanianie substancji odżywczych.

Piperyna na odchudzanie

Piperyna wzmaga proces termogenezy – czyli proces wytwarzania ciepła, podczas którego organizm spala kalorie – a także proces lipolizy, czyli spalanie tkanki tłuszczowej. Piperyna może też przyczynić się do spalania tłuszczu w jeszcze inny sposób. Jak przekonują naukowcy na łamach “Journal of Agricultural and Food Chemistry”, piperyna zakłóca aktywność genów, które kontrolują powstawanie komórek tłuszczowych, a co za tym idzie – może przyczynić się do blokowania komórek tłuszczowych. Należy jednak zaznaczyć, że wyłączne przyjmowanie piperyny nie spowoduje chudnięcia. Trzeba zmienić dietę oraz zadbać o aktywność fizyczną.

Do największych zalet stosowania piperyny możemy zaliczyć:

  • pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego
  • znacząco przyspiesza metabolizm
  • podnosi temperaturę ciała
  • wspierając procesy lipolizy pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową
  • reakcje zachodzące w organizmie pomagają wydzielać adrenalinę
  • może obniżać poziom tłuszczu w naszym krwioobiegu

Piperyna może ułatwić organizmowi wchłanianie większych ilości wartości odżywczych, a nawet witamin zapobiegając ich wydalaniu z moczem. Kolejną korzyścią stosowania piperyny jest to, że kulturysta, który kończy cykl sterydowy może popaść w depresje z powodu nagłego, dużego spadku poziomu testosteronu. Badania udowodniły, że piperyna może znacznie ograniczyć możliwość wystąpienia tej depresji.

Ważna informacja
Średnia zawartość piperyny w czarnym pieprzu wynosi jedynie ok. 6 proc., dlatego szukajmy preparatów gdzie znajdziemy jej największą zawartość.

Zostaw komentarz

Chcesz szybko pozbyć się zbędnych kilogramów?

Chcesz szybko pozbyć się zbędnych kilogramów?

Wszystkie prawa zastrzeżone dla BurnActive