Refluks co to jest i jak go zapobiegać??

Refluks żołądkowy to choroba przewodu pokarmowego związana z cofaniem się treści żołądkowych do przełyku. Jeżeli odczuwasz zgagę, pieczenie w mostku a dolegliwości pojawiają się w trakcie odpoczynku po obiadowego ?? Prawdopodobnie to właśnie objawy refluksu żołądkowego. Choroba ta nasila się pod wpływem stresu , przyjmowania mocnych leków, niewłaściwej diety oraz palenia papierosów. Jak zapobiec refluksowi i co zrobić aby się go raz na zawsze pozbyć przeczytasz poniżej.

Refluks

Refluks żołądka – jakie są przyczyny?

Bezpośrednimi przyczynami refluksu żołądkowego są przede wszystkim zaburzenia czynności dolnego zwieracza przełyku, który blokuje wracania treści żołądkowej. Częstym powodem jest nieprawidłowe opróżniane żołądka związane z występowaniem przewlekłych chorób, np.: cukrzycy, twardziny układowej oraz niektórych zaburzeń hormonalnych. Przyjmowanie również niektórych preparatów wpływa na powstawanie choroby. Osoby, które stosują preparaty antykoncepcyjne (doustne); leki na chorobę wieńcową; preparaty na nadciśnienie tętnicze oraz choroby płuc (zwłaszcza z grupy blokerów kanału wapniowego, leków przeciwcholinergicznych, czy metyloksantyn, np. teofilina), narażone są na refluks.

Częste przyczyny refluksu żołądkowego to:

stres – nasila i zaostrza chorobę;

dieta – nieprawidłowo dobrana nasila dolegliwości (potrawy ostre i kwaśne, niektóre       surowe owoce i warzywa,

palenie tytoniu- duża ilość wysusza przełyk i prowadzi do niestrawności

nadużywanie alkoholu,  ciąża;

Objawy refluksu żołądkowego

Zgaga- uczucie pieczenia za mostkiem nasilające się przy pochylaniu chorego do przodu lub w pozycji leżącej na wznak zwłaszcza po obfitym posiłku;

Niestrawności– uczucie pieczenia w nadbrzuszu lub silnego bólu w nadbrzuszu; nudności; uczucia pełności i/lub ociężałości po posiłku

Odbijanie się kwaśną treścią pokarmową,  chrypka, szczególnie występująca rano po przebudzeniu;    suchy, męczący kaszel, bardzo często pojawiający się po położeniu się spać; ból w klatce piersiowej.

W Przypadku trwalszych dolegliwości w postaci niewyjaśnionej utraty masy ciała oraz utrudnionego lub bolesnego przełykania w przebiegu refluksu żołądkowego, należy pilnie zasięgnąć porady lekarskiej. Nieleczona choroba refluksowa przełyku może prowadzić do poważnych powikłań takich jak, zwężenie przełyku, krwawienie z przewodu pokarmowego a nawet rak gruczołowy przełyku.

Leczenie refluksu – co jeść, czego unikać

Dieta jest kluczem do pozbycia się raz na zawsze refuksu.  Ważne jest nie tylko co jeść, ale także o jakiej porze, jak często i w jakich ilościach. Porcje powinny być małe, ale spożywane regularnie, najlepiej o stałych porach. Należy unikać jedzenia w nocy i tuż przed nocnym wypoczynkiem. Dieta refluksowa zakłada rezygnację ze wszystkiego co może podrażniać delikatną śluzówkę przełyku i żołądka.

Z czego zrezygnować??

Z pewnością należy wyeliminować wszystkie pokarmy zwiększające kwasowość w żołądku, nasilające wydzielanie kwasu solnego. Dieta refluksowa zakłada przygotowywanie potraw w procesie gotowania i duszenia. Smażenie w głębokim tłuszczu jest przeciwwskazane.

Produkty zakazane to: ostre przyprawy sypkie i w zalewie i w postaci past – pieprz, ostra papryka, sosy, jalapeño i inne, potrawy przygotowywane na bazie octu – warzywa marynowane – pieczarki, ogórki, cebula i inne, niektóre warzywa – czosnek, cebula, papryka, czekolada, surowe owoce, zwłaszcza cytrusowe, ciemne pieczywo i kasze,  wszystkie napoje alkoholowe.

 

 

   

 

Zostaw komentarz

Chcesz szybko pozbyć się zbędnych kilogramów?

Chcesz szybko pozbyć się zbędnych kilogramów?

Wszystkie prawa zastrzeżone dla BurnActive